1 .miesto Nina Kohoutová 8.C
1. miesto Tomáš Lendvay 8.C
2. miesto David Včelík 6.C
2. miesto Ema Vavríková 2.C
1. miesto Jakub Zboray 4.A
B l a h o ž e l á m e !
1 .miesto Nina Kohoutová 8.C
1. miesto Tomáš Lendvay 8.C
2. miesto David Včelík 6.C
2. miesto Ema Vavríková 2.C
1. miesto Jakub Zboray 4.A
B l a h o ž e l á m e !
V druhom ročníku matematickej súťaže pod názvom "Náboj" sa darilo našim dvom družstvám.
2. miesto - Blahušiaková, Tóth, Rau a Bačko
4. miesto - Fabová, Matkulčíková, Magula, Lendvay
Pripravovali: Mgr.Žatková, Mgr.Krivošová
Žiaci našej školy sa aktívne zapájajú do športových súťaží. V cezpoľnom behu sa družstvo dievčat v zložení: Blahušiaková, Lintnerová a Sedláčková umiestnilo v okrese na 3. mieste. Chlapci obsadili 6. miesto. Chlapcom sa darilo aj v okresnom kole florbalu, kde získali 2. miesto. Zatiaľ najvýraznejší úspech dosiahli Baďurová a Hríbiková v bedmintone, kde na krajskom kole skončili na 2. mieste. V stolnom tenise družstvo dievčat v zložení: Fabová, Grellová, Sýkorová získali 3. miesto, chlapci Lendvay a Zavřel Šimon a Matúš Zavřel skončili na 6. mieste.
B L A H O Ž E L Á M E !
Pripravovali: Mgr. Svrčková, Mgr. Halgošová
Tento rok nás opäť potešila Natália Přibylová z 8.C, ktorá na okresnom kole olympiády zo slovenského jazyka obsadila 1. miesto.
B L A H O Ž E L Á M E !
Pripravovala: PaedDr. Kaliňáková
Náš DSZ Vážky 21.10.2016 zažil nádhernú atmosféru večerného programu, ktorý bol venovaný vývoju slovenského jazyka od jeho zrodu po súčasnosť s názvom Od kolísky po operu. Hlavným organizátorom bol SUSAN Slovakia s.r.o. v spolupráci s Trenčianskym osvetovým strediskom pri príležitosti mesiaca úcty k starším.
Slovenčina znela celým večerom, či už v básňach v podaní pani Idy Rapaičovej alebo v piesňach detí z Korničky, baladách v podaní dua Zuzanky a Samuela Bánovca, alebo v upravených piesňach slovenskými hudobnými skladateľmi v podaní vokálnej skupiny VOX, Trenčianskeho speváckeho zboru a nášho detského speváckeho zboru Vážky, od ktorého zaznela aj moderná pieseň Spievajúce mandarínky. Časy zlatej éry medzivojnového obdobia stvárnili Erbetes Quartet a VOX vocal group. Pestrý program bol obohatený sólistom Mariánom Belkom a klaviristom Samuelom Bánovcom.
Spev nášho zboru bol na vysokej úrovni. Vystúpenie bolo okorenené aj vtipnými momentami, ktoré našej dirigentke aj všetkým ostatným vyčarili úsmev na tvári .
Mesto Žilina v dňoch 5. - 8. 10. 2016 privítalo všetkých milovníkov zborového spevu na 7. ročníku medzinárodného festivalu Voce Magna. A tak sme tam nechýbali ani my - DSZ Vážky. V Katedrále Najsvätejšej trojice sme si vypočuli spev, ktorý pohladil dušu každého prítomného. Zbory Paulaetus Esemble a Cambiar La Musica zo Slovenska, Jitro z Čiech i Mužský spevácky zbor Bélu Bartóka z Maďarska nás svojim výkonom očarili. Príjemným prekvapením bolo aj privítanie nášho zboru moderátorom pri otváraní festivalu.
Opäť sme sa presvedčili, že zborový spev nebude nikdy nuda!!!
Súťaž "Kde to je ?"
Na nástenke na II. poschodí prebehlo prvé kolo súťaže "Kde to je?" Žiaci mali za úlohu identifikovať podľa obrázkov 10 miest sveta a treba povedať, že si počínali veľmi dobre. Priemerná úspešnosť bola 92%.
Víťazmi sa s rovnakým počtom bodov stali žiaci 8.C Tomáš Lendvay a Roman Magula, ako aj žiačka 6.C Tereza Lendvayová.
Súťaž v týchto dňoch pokračuje ďalším kolom, ktoré končí 30.novembra 2016. Veríme, že sa zapojí ešte viac žiakov ako v prvom kole.
Aj tento školský rok sme spolu s našimi deviatakmi zavítali na výbornú akciu v Bratislave, pod názvom „Noc Výskumníkov“. Zúčastnili sme sa akcií ktoré sa konali v Starej tržnici, kde sa sprievodného slova ujal moderátor Vladimír Voštinár. Boli sme svedkami komentovanej holografickej prechádzky mozgom - Dotyk & láska, Sluch & spánok, Veda má budúcnosť – prezentácia. Okrem toho sme si pozreli takmer 70 stánkov z oblasti vedy a techniky.
Do galérie Noc výskumníkov boli pridané fotografie.
Stalo sa už dobrou tradíciou našej školy osláviť Deň Europských Jazykov a v školskom roku 2016/17 sa k učiteľom cudzích jazykov pridali i učitelia slovenského jazyka, matematiky, biológie, geografie a telesnej výchovy.
Všetci žiaci druhého stupňa mali možnosť pomocou zážitkového vyučovania získať nové vedomosti o členských krajinách EU ako i pochopiť heslo Európskej Únie: United in diversity - Jednotná v rozmanitosti.
Do galérie Európsky deň jazykov boli pridané fotografie.
Do galérie Prvý deň v škole boli pridané fotografie.
Do galérie Pohár riaditeľa školy boli pridané fotografie.
Aj v tomto školskom roku sa žiaci našej školy zúčastnili záverečného workshopu celoročnej kampane Mladí reportéri pre životné prostredie. Workshop sa konal v príjemnom prostredí Liptovského Hrádku.
Bol odmenou za celoročnú prácu na rôznych reportážach. Žiaci si opäť zlepšili svoje reportérske zručnosti a spoznali mnoho zaujímavých ľudí. Pripravený bol zaujímavý a veľmi pestrý program plný aktivít a diskusií so zaujímavými osobnosťami. Pozvaní boli: Patrícia Janigová, Nora Miklovičová, Daniel Ševčík, Martin Ikáš a Patrik Blažej. Žiakov počas celého roka viedol PaedDr. Gondár
http://zsdhonytn.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=216
2. miesto Nina Kohoutová
B L A H O Ž E L Á M E !
Pripravovala: PaedDr. Kaliňáková
Najvýraznejšie detské osobnosti mesta Trenčín v šk. roku 2015/2016
Tento rok z našej školy získalo tento titul 8 žiakov. Škola sa opäť stala najúspešnejšou v predmetových olympiádach a umelecky zameraných súťažiach na hudbu a literatúru v rámci mesta Trenčín
"Najlepší technik"
"Najlepší v dejepise"
Michal Krulich
"Najlepší olympionik v anglickom jazyku "
Karolína Bystrická
"Najlepší olympionik v ruskom jazyku"
Ida Strušková
"Najlepší Slávik Slovenska"
Nina Kohoutová
"Najlepší rétor"
Natália Přibylová
"Najlepší recitátor"
Tomáš Lendvay
"Najlepší v bedmintone"
Patrik Papánek a Filip Baďura
B L A H O Ž E L Á M E !
V piatok 3.6.2016 si žiaci druhého stupňa užívali výhru zo súťaže "Zápisník cestovateľa". Bolo ňou premietanie o cestovaní a spoznávaní sveta.
Skúsený cestovateľ Ľ. Fellner, ktorý precestoval viac ako 180 krajín, previedol divákov po svete, ukázal zaujímavé miesta a napokon predstavil aj prvého Trenčana, ktorému sa podarilo oboplávať celý svet. Volal sa Karol Patek a bolo to už v roku 1895. Po skončení bola beseda, v ktorej žiaci položili množstvo otázok.
Potešilo nás, že si našiel chvíľku aj pán primátor Rybníček a zúčastnil sa nášho premietania.
Určite sa budeme snažiť v tejto súťaži aj na budúci rok a veríme, že vyhráme aj ďalšie hodnotné ceny.
V spolupráci so zručnými remeselníkmi sme i tento rok usporiadali na prvom stupni „Dni remesiel.“
Svoju šikovnosť a trpezlivosť predviedli majstri remenár a kováč. Trpezlivosť a presnosť jemnej práce pani šúpoliarka a medovnikárka. Žiaci sa mali možnosť presvedčiť, že práca majstrov bola a je náročna nielen na čas, ale i na ich fyzickú zdatnosť. Veď kováč musel náročnými technikami spracovávať kujnú oceľ, ľudovo nazývanú železo. K ich činnostiam patrila výroba a opravy kovových úžitkových predmetov - poľnohospodárske náradie, klince, podkovy, nástroje, reťaze, kuchynské náradie. Vyrábali i zaujímavé mreže, kovania dverí, okenice, rôzne háky a háčiky, závesy, ozdobné kovania vozov a saní i drobné predmety, pre obchod zase vývesné štíty, váhy, pre domácnosť sekáče, škrabky, trojnožky, štipce na lúče, svietniky. Remenárska výroba si vyžadovala poznatky o vlastnostiach jednotlivých koží a o ich vhodnosti na dané použitie i technické vedomosti a zručnosti potrebné na zhotovovanie jednotlivých výrobkov. Remenár sa zaoberal výrobou remeňov, popruhov, konských postrojov, hnacích remeníc. Z drobných remenárskych výrobkov, ktoré slúžili roľníckemu obyvateľstvu, treba spomenúť návleky, čiže remene do krpcov, a ozdobné remene na haleny a širice. Remenári robili vybavenie pre záprah a potreby furmanov (štverne, uzdy, popruhy, chomúty, ohlávky, opraty, strmene, biče, korbáče), ale aj remene na rôzne účely. K vybaveniu furmanov patrili aj rôzne tašky a opasky, ktoré chránili telo a boli bezpečnou skrýšou peňazí. Prácu majstrov žiaci skutočne obdivovali a či si ju vyskúšajú aj v budúcnosti ukáže čas.Za spoluprácu ďakujeme remeselníkom, ktorí zachovávajú staré remeslo.
Do galérie Týždeň remesiel boli pridané fotografie.
Z obeda je možné sa odhlásiť len do 24.6.2016
Dňa 9.6.2016, sa v našom školskom areály uskutočnila akcia s názvom „Čitateľský maratón“. Celú akciu organizovali deti zo školskej rady s pomocou pána učiteľa Gondára. Cieľom akcie bolo poukázať na to, ako veľmi deti v dnešnej dobe zanedbávajú čítanie. Ako zanevierajú na spisovateľov a ich rôzne diela. A ako sa uchyľujú ku sociálnym sieťam.
Bolo predpoludnie, niečo okolo 8:45, keď sa tridsať detí z druhého stupňa dopravilo na detské ihrisko za školou. Usadili sa na deky, staré žinenky a povyťahovali kopy kníh. Pohľad na ne vám vyčaril úsmev na tvári. Vládla medzi nimi idylická atmosféra. Každý uprene hľadel na slová medzi riadkami, pretáčal strany a popritom ujedal z keksov. Keď som neskôr prechádzala pomedzi nich a viedla s nimi krátke konverzácie o ich pocitoch, bola som nadšená z toho, akí nadšení sú oni.
Všetci sme hrdí na výsledok, ktorý sme dosiahli. Za celé štyri hodiny sme prečítali dohromady 3229 strán. Verím, že „Čitateľský maratón“ sa jedného dňa stane niečím, čo si nájde tradíciu na našej škole.
Ema Cverenkárová
Detský spevácky zbor Vážky je už neodmysliteľnou súčasťou našej školy. Aj tento rok mala verejnosť možnosť vypočuť si to najlepšie z ich repertoáru a môžeme povedať, že to stálo za to. Dôkazom je reportáž redakcie Trenčiansky terajšok, ktorú si môžete pozrieť na nasledujúcom linku
http://www.tv.trencianskyterajsok.sk/detsky-spevacky-zbor-vazky-koncertoval-trencine/
Žiačky našej základnej školy sa zúčastnili vzdelávania "Škola demokracie". Nina Fabová a Nina Mária Remo získali týmto vzdelávaním nové skúsenosti pre rozvoj demokracie na základnej škole. Toto vzdelávanie je súčasťou rozvoja žiackych rád na základnej škole.
PaedDr. Gondár
Powered by aSc EduPage