• Oznam

  Odhlásiť sa zo stravy ŠJ je možné len do

  21.6.2019

 • Finančná gramotnosť

  V mesiacoch máj-jún 2019 sa na vybraných trenčianskych základných školách už po tretíkrát uskutočnili  pre žiakov 9. ročníka  dvojdňové semináre s názvom "Krok za krokom vo finančnom vzdelávaní". Semináre realizovalo občianske združenie Zlatá tehlička, o.z. v spolupráci s mestom Trenčín. Pod vedením skúsenej lektorky - Ing. Kataríny Vavríkovej žiaci  získavali teoretické, ale i praktické vedomosti z oblasti rodinných financií.  Deti mali možnosť vyskúšať si  reálny svet "dospelákov" formou hier, súťaží a praktických cvičení.  Zážitkovým spôsobom si  osvojili základné finančné pojmy, ako aj riešenia úloh, ktoré ich čakajú v reálnom živote. Semináre  bol ukončené výstupným testom. Najlepší boli odmenení vecnými cenami i diplomom. Spätná väzba žiakov  bola výborná a dúfame, že to bude jeden z momentov, na základe ktorých táto úspešná spolupráca občianskeho združenia i mesta Trenčín bude naďalej pokračovať  i na našej škole :)))

 • Dejepisná exkurzia

  Aj tento rok naši siedmaci navštívili hlavné mesto Slovenska. V rámci exkurzie z dejepisu 14. mája 2019 prebádali Bratislavu krížom krážom. Najprv nás povozil vláčik Prešporáčik, ktorý nám ukázal mnohé pamätihodnosti a vyviezol nás až na hrad, odkiaľ sme mali krásny výhľad na rieku Dunaj. Po jazde vláčikom nasledovala sprievodcovská časť, kedy sa žiaci zahrali na sprievodcov a spoznávali krásy nášho hlavného mesta z turistickej perspektívy. Prechádzku po Bratislave sme zakončili pri Dóme sv. Martina. Odtiaľ sme sa presunuli do nákupného centra Eurovea, kde mali žiaci možnosť občerstviť sa. Potom nás už čakala len cesta domov.

 • Literárna exkurzia šiestakov

  Na Oravský hrad a do Dolného Kubína sme sa všetci tešili. Ráno sme sa stretli a nasadli do autobusu. Cesta rýchlo ubehla. O dve hodiny sme stáli pred Oravským hradom. Aj keď nám počasie neprialo, bol to pre nás zážitok. Videli sme starodávne izby, dobové obrazy, mučiareň. Dozvedeli sme sa, že na Oravskom hrade sa natáčalo veľa známych filmov a rozprávok. Hradom nás sprevádzala milá sprievodkyňa.

  Rovnako zaujímavé bolo aj Oravské múzeum Pavla Országha Hviezdoslava. Posadali sme si na zem a veľmi ochotná pani nám pútavo rozprávala o spisovateľovom živote. Keď dorozprávala, mohli sme si pozrieť múzeum. Za sklom na stenách boli rôzne básne a videli sme malý model domu, v ktorom vyrastal. Našou poslednou zastávkou bolo nákupné centrum v Žiline, kde sme mali rozchod. Do Trenčína sme pricestovali v popoludňajších hodinách plní zaujímavých zážitkov.

 • Paríž

  V nedeľu sme sa zišli pred školou a nasadli do autobusu. Cesta bola síce dlhá, ale ráno po prebudení sme konečne uvideli Paríž. Môžem Vám smelo povedať, že to stálo zato. Môžeme sa , že sme boli v múzeu de Louvre a videli zmámi obraz Monu Lisu. Ale predovšetkým to ,že sme mali možnosť ešte vidieť Notre Dame  v celej jeho kráse. Veľkým zážitkom pre nás všetkých bola asi Eiffelova veža.

  Mohli sme si pozrieť Paríž z najvyššieho poschodia. Bol to úžasný pohľad, aj keď tam dosť fúkalo. Niektorí odvážlivci cestu z veže  dali po schodoch. Za ten krátky čas sme videli veľa pamiatok tohto krásneho mesta. Síce nepochybujem o ich veľkoleposti, ale určite sa veľa detí so mnou zhodne, že Disneyland bol proste najlepší. Celý deň sme mali pre seba a mohli sme sa zabávať na atrakciách. Náš zážitok z Paríža skončil nádhernou šou vo večerných hodinách a ohňostrojom.  Unavení ale spokojní sme sadli do autobusu a smerovali domov. Verím, že nám tento zájazd a zážitok z neho utkvie dlho v pamäti.

                                                                                                                                                               Júlia Drľová

 • Beseda so spisovateľkou Gabrielou Futovou

  V stredu 29. mája sme sa my, šiestaci, zúčastnili besedy s pani spisovateľkou Gabrielou Futovou. Rozprávala nám o živote, zvieratkách, rodine, knihách. Bola veľmi milá, priateľská a pozitívna. Vyzdvihla aj vzťah ku knihám, prečo ich píše, odkiaľ berie inšpiráciu. Na konci besedy si niektorí dali podpísať knihy a viacerí si ich kúpili. Odišli sme s veľkým úsmevom na perách.

 • Maľovanie podchodu

  V sobotu 25.5. 2019 sa zástupcovia žiackych školských rád z Trenčína a ich kamaráti stretli ako aktívni občania. Rozhodli sa, že premaľujú jeden z podchodov v Trenčíne. O úspechu ich akcie sa presvedčte vo fotografiách. ZŠ Dlhé Hony 1 v Trenčíne zastupovali: Emma Sedláková, Lujza Michalcová, Terezka Šicková a Monika Uhrecká.

 • Geografia tvorivo

  Nová doba si žiada nové prístupy aj vo vyučovaní. Preto žiaci 6. a 7. ročníka  pristúpili k vyučovaniu geografie tvorivo. Po skupinkách si vybrali nejaký štát Európy (7. ročník), Ázie či Afriky (6. ročník) a podrobnejšie sa mu venovali. Vypracovali viac alebo menej podrobné „bedekre“, v ktorých spracovali okrem základných informácií o danom štáte aj zaujímavosti z hľadiska architektúry, prírody a spoločnosti. Niektoré diela majú naozaj vysokú úroveň, za ktorú by sa nemuseli hanbiť ani profesionáli. Aby svoje poznatky zúročili aj v inej forme. Vybrali si nejaký priestorový objekt zo zvolenej krajiny a pretavili ho do trojrozmerného diela. 
  Získané poznatky a vytvorené dielka potom prezentovali pred žiakmi na prvom stupni. Porozprávali im o krajine, ukázali najzaujímavejšie veci a menší spolužiaci ich ocenili nielen potleskom, ale navrhli aj jednotky. (Ktoré aj dostali!)

  Aby si tieto výborné práce mohlo pozrieť čo najviac ľudí, sú vystavené v OC Laugarício až do polovice júna. Môžete sa presvedčiť o šikovnosti našich žiakov, ak našu „výstavku“ navštívite.

 • Biologická exkurzia

  Biologická exkurzia pre žiakov piateho ročníka sa uskutočnila 13.5.2019.
  Ako miesto pre túto udalosť bola vybratá ZOO Bojnice. Deti okrem odborného výkladu mali za úlohu zistiť napríklad všetko o vývine človeka, určiť meno najmenšej opice na svete alebo vyhľadať živočíchy charakteristické pre vodné, lesné a lúčne spoločenstvo....

 • Majstrovstvá Slovenska vo florbale

  Dňa 20. - 21.5. 2019 sa žiaci našej školy  zúčastnili Majstrovstiev Slovenska vo florbale, ktoré sa konali v Detve. Hralo sa v dvoch skupinách. Hrali sme v skupine A ,ktorá sa nakoniec ukázala ako silnejšia a vyrovnanejšia . V pondelok sme po tvrdom boji vyhrali nad Michalovcami. Chlapci hrali pekný kombinačný florbal. Toto družstvo dokázali poraziť aj bez kapitána Jakuba Repku, ktorý bol a je oporou družstva. Ďalší  zápas sme odohrali s Bratislavou a prehrali v presilovke 2 minúty pred koncom zápasu. Nasledujúci zápas so Zvolenom sme vyhrali 3:2. Od konečného 4. miesta nás delil jeden gól.

  Gratulujem našim žiakom a ďakujeme za 5. miesto, za super reprezentáciu našej školy !

  Reprezentovali : Jakub Repka (2 nájazdy), Galajda Matej (2 góly), Tomáš  Bulejčík (2), Kyselica Matúš (1), Patrik Blažej (1), Juraj Blažej, Damán Dohál (1), Adam Krecháč, Cifranič Filip (2), Samuel Vlnka

  Brankári: Polák Samuel , Peter Blaho 

   

   

 • Dobiášov rozprávkový Trenčín - okresné kolo

  3. miesto Laura Kiss - Tóthová

  BLAHOŽELÁME ! 

 • Pečenie – nepečenie na hodine pracovného vyučovania

  Na hodine pracovného vyučovania majú deti v štvrtom ročníku tému Príprava pokrmov. Preto dostali za úlohu nájsť jednoduchý recept, pri ktorom sa nesmie použiť tepelný zdroj. Pokrm mal byť vhodný na oslavu. Deti vytvorili skupinky, priniesli suroviny a výroba pokrmov sa mohla začať – v cvičnej kuchynke. Práca im išla od ruky a hotové diela (smotanové torty, guľôčky, plnené oblátky...) naozaj stáli za to. Nielenže výborne chutili, ale boli aj pekné na oko. Veď posúďte sami.

 • Koncert DSZ Vážky

  Medzinárodný koncert  DSZ Vážky a Carmina bona

   Máj lásky čas a evanjelickým kostolom sa niesol pozoruhodný  hudby hlas. V piatok 3.mája 2019 sme mohli v Evanjelickom kostole a.v. v Trenčíne počuť nádherné hlasy dvoch detských speváckych zborov: Carmina bona zo Zlína z Českej republiky a DSZ Vážky z Trenčína. Tento koncert bol svojím spôsobom výnimočný . Okrem toho, že sme na pôde našej školy a neskôr na koncerte privítali vzácnych hostí -  speváčikov zo Zlína, ktorých už niekoľko rokov vedie dirigentka Danka Kozárková, tento koncert bol posledným, rozlúčkovým, pre najstarších spevákov, ktorí tu zavŕšili svoju zborovú kariéru v DSZ Vážky. Zároveň bol koncert venovaný Dňu matiek. Všetci, ktorí prišli, sa dočkali príjemného umeleckého zážitku a dirigentského elánu našej  Mirky Kaliňákovej. Nádherné sóla Tomáša Lendvaya, Ninky Kohoutovej  i menšie krásne sólo Jasmínky Mikušovej a kvalitný a pôsobivý spev oboch speváckych zborov boli ocenené zaslúženým potleskom. Spoločné piesne obidvoch zborov v závere koncertu umocnili atmosféru tohto dňa. Sálou sa niesli hrdosť, radosť a smútok zároveň. DSZ Vážky čaká nový začiatok .... ale my sa naň tešíme.

   

 • Súťaž hliadok mladých záchranárov

  Dňa 30.4.2019 sa deti z našej školy zúčastnili súťaže hliadok mladých záchranárov. Svoje vedomosti preukázali vo viacerých disciplínach: vedomosti o Červenom kríži, teoretické zdravotnícke vedomosti, vedomosti o darcovstve krvi, praktické zvládnutie prvej pomoci a resuscitáciu. Našu školu reprezentovali dievčatá zo 4.C: Valentína Cheevers, Kristína Jánošíková, Nina Kuricová, Ema Vavríková a Hanka Oravcová zo 4.A. Vďaka poctivej príprave a silnej motivácii naši mladí zdravotníci obsadili v súboji 7 družstiev krásne 4. miesto. O 3. mieste rozhodli až výsledky z resuscitácie, pretože sme mali rovnaké skóre. Od 1. miesta nás delili iba 2 body. Veríme, že vedomosti o poskytovaní prvej pomoci žiaci využijú i v reálnom živote.

 • Grafický návrh žiackej knižky

  V celoslovenskej súťaži grafickej tvorby návrhu žiackej knižky sa náš žiak Šimon Jasenovský z 8.C  umiestnil v TOP 10.

  B L A H O Ž E LÁ M E !

 • Olympiáda z francúzskeho jazyka

  Leila Kadlecová zo 7.C sa v celoslovenskom kole olymiády z francúzskeho jazyka umiestnila na 1. mieste. Srdečne blahoželáme!

 • Florbal - krajské kolo

  Naši starší žiaci vybojovali krásne 1. miesto a postupujú na celoslovenské kolo. Držíme im palce !

 • Ruštinári v Bratislave

  V apríli sme ruštinári siedmeho a deviatych ročníkov spolu s pani učiteľkami Remo a Bočkayovou navštívili Bratislavský hrad a výstavu Zlatý vek Peterhofu - Od Petra I. po Katarínu II. Na výstave, ktorá sa nám veľmi páčila sme strávili približne dve hodiny. Nahliadli sme do cisárskeho dvora v Peterhofe, ktorý začal budovať Peter I. a pôsobili na ňom mnohí významní ruskí panovníci. Pozreli sme si na veľkom plátne niekoľko dokumentárnych filmov týkajúcich sa tejto majestátnej stavby. Krásne obrazy na stenách nás očarili. Mali sme tiež možnosť zoznámiť sa s typickým ruským oblečením a osobnými  vecami, ktoré cári používali počas denného života. Pri východe z Bratislavského hradu sme sa ešte chvíľu poprechádzali v blízkej záhrade. Odtiaľ sme zamierili do ruskej reštaurácie Samovar. Čakala nás ochutnávka typických ruských jedál – boršču, peľmeňov a varenikov aj s malým výkladom pána majiteľa. Všetkým nám chutilo. Po obede sme nasadli späť do autobusu a smerovali domov do Trenčína. Bola to naša nezabudnuteľná exkurzia.

 • Geografická olympiáda - krajské kolo

  6. miesto Andrej Škoviera 8.C

  10. miesto Adrián Ďuriška 9.A

  14. miesto Jakub Zboray   6.C

  B L A H O Ž E L Á M E !

 • Štúrov a Dubčekov rétorický Uhrovec - krajské kolo

  3. miesto Izabela Mišáková 9.C

  B L A H O Ž E L Á M E !

strana:

Novinky

Kontakt

 • Základná škola Dlhé Hony 1, Trenčín
  Dlhé Hony 1, 91101 Trenčín
 • 032-6521012

  Školská jedáleň - odhlasovanie obedov
  032-6520544

Fotogaléria