Školský klub detí

Vitajte na stránke

ŠKOLSKÉHO KLUBU DETÍ !

ŠKD môžu navšetvovať deti 1. - 4. ročníka.

Stretávajú sa tu v ranných a odpoludňajších hodinách kamaráti z tried a spoločne oddychujú, hrajú sa, plnia zaujímavé úlohy, pripravujú sa na vyučovanie a to všetko pod vedením milých pani vychovávateliek, vždy ochotných poradiť a pomôcť.

ŠKD pracuje ráno v čase od 6.00 do 8.00 h

Deti sa stretávajú v triedach v prístavbe školy - pri školskej jedálni, kde sa hrajú, rozprávajú sa ,kreslia si a pripravujú sa  na vyučovanie.

Pani vychovávateľka ich odvedie do šatne a potom odchádzajú do svojej triedy na vyučovanie.Po vyučovaní deti povačšine zostávajú v triedach , kde pokračuje činnosť školského klubu v odpoludňajších hodinách pod vedením pani vychovávateľky – do príchodu rodičov – do 17.00 hod.

Školský klub detí zabezpečuje starostlivosť o deti pred  i po vyučovaní tak, aby  sa deti naučili využívať svoj voľný čas aktívne. Snažíme sa poskytovať deťom priestor pre oddych a relaxáciu, podporujeme vytváranie kamarátskych vzťahov medzi deťmi, rozvíjame záujmy a tvorivosť, poskytujeme čas na prípravu na vyučovanie.

AKO ZAPÍSAŤ DIEŤA DO ŠKD

• Dieťa sa do ŠKD prijíma  na 4 roky na základe písomnej  žiadosti podanej  zákonným zástupcom dieťaťa pri vstupe do prvého ročníka

• O zaradení dieťaťa do školského klubu rozhoduje riaditeľ školy písomým  rozhodnutím

• Do ŠKD sa prednostne zaraďujú deti nižších ročníkov prihlásených na pravidelnú dochádzku

• Zmeny v dochádzke a spôsobe odchodu oznamuje zákonný zástupca písomne !

• Príspevok  za ŠKD je možné znížiť alebo odpustiť na základe písomnej žiadosti zákonného zástupcu dieťaťa po predložení dokladu o tom , že je poberateľom dávky v hmotnej núdzi a príspevkov v hmotnej núdzi podľa osobitného predpisu

CIELE  ŠKD

- zabezpečiť oddych, relaxáciu a aktívne využitie voľného času

- napomáhať formovaniu životných postojov a posilňovať osobnosť dieťaťa k      dosiahnutiu úspechu

- rozvíjať  zručnosti a tvorivost detí

- organizovať spoločné zábavné popoludnia oddelení

- záujmovú činnosť orientovať na medziľudské vzťahy - pestovať u detí priateľstvo, toleranciu, kolektívne cítenie, povzbudzovať ich a pestovať úprimnosť a čestnosť – nájsť si svoje miesto v kolektive

- umožniť deťom v rámci prípravy na vyučovanie individuálnym prístupom a formou didaktických hier vypracovať si DÚ a pripraviť sa hravou formou na ďalšie vyučovanie

- predstaviť výsledky práce na verejnosti - vystúpenia, výstavky prác, darčeky, publikačná činnosť

Tematické oblasti výchovy

Hlavnou činnosťou ŠKD je rekreačnou  a relaxačnou činnosťou prispieť k regenerácii ps. a fyzických síl detí a prípravou na vyučovanie pomôcť deťom a rodičom pripraviť sa na ďalší deň bez stresu.

Výchova  sa samozrejme i naďalej  v ŠKD realizuje v týchto tematických oblastiach:

vzdelávacia,spoločensko-vedná,esteticko-kultúrna,prírodovedno- environmentálna, telovýchovná, pracovno – technická, hudobná, regionálna, dopravná

Tematické oblasti v sebe zároveň obsahujú ďalšie oblasti výchovy: rozumovú, mravnú, zdravotnú a výchovu k rodičovstvu.

Po obsahovej stránke je výchova mimo vyučovania v ŠKD zameraná na tieto činnosti:

Relaxačná  činnosť

-uskutočňuje sa bezprostredne po vyučovaní, je pokojná,duševne a pohybovo nenáročná. Optimálnym riešením odpočinku je voľba činnosti deťmi podľa individuálnych potrieb. Najviac preferované sú kolektívne, stolové a námetové hry, hry so stavebnicami, počúvanie hudby, voľný výtvarný prejav, čítanie a sledovanie rozprávok, neformálne rozhovory, počúvanie rozprávok z CD, práca s knihou a detskými časopismi.

Rekreačná  činnosť

-       je nevyhnutná na regeneráciu  duševných síl, odreagovanie a odstránenie únavy z vyučovania. Prebieha spravidla na školskom dvore alebo v telocvični. Hlavnou zložkou tejto činnosti sú rôzne pohybové hry, súťaže, loptové hry,  prírodovedné, turistické a dopravné vychádzky, skrývačky a naháňačky.

Príprava na vyučovanie

-      je zameraná na systematické a pravidelné plnenie školských povinností, na upevnenie učiva hravou formou pomocou didaktických hier. Deti sú vedené k samostatnosti pri práci,sústredenosti, dbá sa na grafickú úpravu písma, šetrné zaobchádzanie so školskými pomôckami, učia sa poriadku v lavicích.

Výchovno-zdelávacia činnosť v ŠKD je organickou súčasťou výchovno-vdelávacej činnosti školy.  Pri každej činnosti nezabúdame na samoobslužnú činnosť, uplatnenie detskej aktivity, iniciatívy, tvorivosti, zameriavame sa na starostlivosť o osobnú hygienu dieťaťa a hygienu prostredia.Naďalej budeme pracovať na rozvoji celej osobnosti dieťaťa .

Záujmová činnosť

-      je dôležitou súčasťou obsahu výchovy mimo vyučovania. Slúži na rozvoj schopností a zručností detí. Realizuje sa na základe ich záujmov a potrieb. Zameriava sa na rozvoj prírodovednej, spoločenskovednej, estetickej, pracovnej, telovýchovnej, hudobnej, regionálnej  a dopravnej činnosti.

Každá pani vychovávateľka bude pracovať podľa osobného celoročného rámcového plánu a týždenného plánu, ktorý zahŕňarekreačné  a relaxačné cvičenia, prípravu na vyučovanie, didaktické hry a záujmové činnosti. Využívajú ponuky aktivít mestskej knižnice, múzeí, inštitúcií, združení a pod.